Jak działa lakier podkładowy?


Decyzja, czy podłoga ma być zagruntowana (pokryta lakierem podkładowym), czy też nie jest bardzo ważna. Lakier podkładowy ma, między innymi za zadanie, wpłynąć na odcień barwy drewna. Na ogół powierzchnie gruntowane będą jaśniejsze.

Jednocześnie gruntowanie w starych podłogach drewnianych izoluje resztki wosku i oleju, względnie w drewnach egzotycznych zawarte w drewnie substancje, które przez lakierowanie są zwykle rozpuszczalne i mogą prowadzić do zmian zabarwienia. Pewna grupa lakierów podkładowych służy również do zminimalizowania sklejania bocznego parkietu przez lakier.

Lakiery podkładowe muszą być dostosowane do odpowiedniego systemu lakierowania.

Bazą lakierów gruntujących może być nitroceluloza bądź dyspersje akrylowe. Proces schnięcia w lakierach gruntujących odbywa się czysto fizycznie. Środki wiążące leżą już w roztworze z zasady dokładnie tak, jak potem w trwałej błonie.

Podczas przebiegu schnięcia wyparowuje tylko rozpuszczalnik z mokrej błony. Cząsteczki wiążące zbliżają się do siebie i łączą się w końcu wspólnie tak dobrze, że powstaje przezroczysta, zamknięta błona. Aby osiągnąć szybkie schnięcie używa się często rozpuszczalników łatwo lotnych. Generalnie szybkość suszenia zależy też od naniesionej ilości, dlatego warstwy naniesione szpachlą wysychają szybciej niż naniesione wałkiem.

Ponieważ gruntowania muszą wysychać fizycznie, cząsteczki wiążące muszą być relatywnie duże, tym samym w porównaniu z lakierami w tej samej objętości rozpuszcza się mniejsza ilość cząsteczek, w następstwie udział składników nielotnych jest niższy. Znaczy to, że gruntowanie w zasadzie nie może zastąpić żadnej warstwy lakieru odnośnie cech i trwałości błony.

Z uwagi na nieznaczną grubość błony nie powinien być stosowany szlif pośredni, ponieważ możliwe jest przeszlifowanie, a tym samym może powstać nierównomierna powłoka, jak też plamy. Z drugiej strony jednak za szlifowaniem lakieru podkładowego przemawia fakt, że zbyt długi czas między aplikacją lakieru podkładowego a nawierzchniowego może spowodować słabszą przyczepność międzywarstwową.

W związku z tym, zalecamy szlifowanie lakieru podkładowego w przypadku dłuższej przerwy między aplikacją lakieru podkładowego a nawierzchniowego niż 8 godzin. A także  przy lakierowaniu dużych powierzchni.



Artykuł Pana Wojciecha Stanisławskiego - mistrza parkieciarstwa, założyciela i prezesa firmy Profi-Parkiet z Warszawy. 

 

 

 

POSZUKUJESZ WYKONAWCY? CHCESZ UZYSKAĆ RABAT NA NASZE LAKIERY?

WEJDŹ NA DYSTRYBUCJA / WYKONAWCY, WYPEŁNIJ FORMULARZ I ODBIERZ SWÓJ RABAT!!

 

1

Serwis internetowy HARTZLACK.pl przechowuje dane osobowe oraz wykorzystuje do działania pliki COOKIES.

        

Informacje dotycząca COOKIES i danych osobowych przechowywanych w serwisie zawarte są w sekcji POLITYKA PRYWATNOŚCI. Kliknij przycisk DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ by zapoznać się z pełna jej treścią. Korzystanie z formularzy kontaktowych oraz NEWSLETTERA naszego serwisu wymaga zapoznania się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i wyrażenia zgodny na jej stosowanie, W przeciwnym przypadku bardzo prosimy o niekorzystanie z formularzy kontaktowych oraz niezapisywanie się na NEWSLETTER.